Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/1/4/14fcbb0c-2c56-4661-a2a5-37bdfe8292c2/sdr.sk/web/_cms/include/sql.php on line 15
www.sdr.sk - Oficiálna stránka kongregácie sestier Božieho Vykupiteľa - STRETKÁ
SWF Object ... loading

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia, Kongregácia sestier Božského Vykupiteľa, spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou. Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovednú osobu sa nachádza na: www.gdpr.kbs.sk.

 

 

 

UŽITOČNÉ ODKAZY

 

Liturgia hodín

  

NAŠE PROVINCIE/REGIÓN

Maďarská

Rakúska

Americký región

 

NAŠE SESTERSKÉ KONGREGÁCIE

Oberbronn

Francúzska provincia

Nemecká a Rakúska provincia

Slovenská provincia

Wurzburg

Nemecká provincia

Americká provincia

 

blahorečenie MAM

alfonzamariaeppinger

congregatio SDR

Alžbetka, n.o.

Sväté písmo

KBS
Povolania

Rehole

Evanjelizácia
Christnet

Časopis ZZ

 

 

"LEBO JE TO DOBRÉ"

 

V dňoch 23. až 27. augusta 2017 sa v nemeckom meste Steinbachtal pri Würzburgu konalo Európske stretnutie mládeže, ktoré opäť zorganizovali všetky tri kongregácie založené matkou Alfonzou Máriou Eppingerovou.

Inšpiráciou nám bol citát z knihy Genezis - "A Boh videl všetko, čo urobil, a hľa, bolo to veľmi dobré."
Teraz už retrospektívne hodnotíme, aké to bolo dobré, venovať svoje sily a svoju fantáziu do prípravy necelých päť dní nabitých spoločenstvom, prírodou, Božou prítomnosťou a našou chválou - aj na základe výzvy pápeža Františka v encyklike "Laudato si". V duchu ekológie sme si za bývanie vybrali stany, aby sme aj my prenikli do slov svätého Františka z Assisi: "Buď pochválený, môj Pane, so všetkým svojím tvorstvom...".
Predvoj našej výpravy tvorili piati mladí z Pečovskej Novej Vsi, ktorí do Spišskej Novej Vsi pricestovali vlakom. Odtiaľto sme mali zabezpečený autobus, do ktorého sa pridala spišsko-novoveská päťka: Viki, kandidátka Janka a tri sestry – Kinga, Liguori a Filotea. Ešte stále sme neboli všetci. V Banskej Bystrici sme vyzdvihli sestru Alacoque (spasiteľka) s ďalšími mladými, v Žiari nad Hronom otca Rada Hasíka a po prenocovaní v Bratislave sa k nám pridala sr. Gabriela (spasiteľka) so svojou partiou mladých a naše tri dievčatá z Petrovej Vsi. V Rakúsku k nám prisadli sr. Consolata a sr. Jacinta s troma mladými a to už sa šlo spievajúc a chváliac Boha v plnom autobuse.
Program jednotlivých dní bol bohatý a ponúkal výber mnohých aktivít. Pokúsime sa aspoň stručne priblížiť ich obsah, pretože každý z nich trval do neskorého večera.
 
STREDA:
Po srdečnom a štedrom privítaní sme si vyrobili menovky, navečerali sme sa a postavili sme si stany. V priateľskom kruhu sme sa oboznámili s prostredím a s ľuďmi. Spolu nás bolo okolo 70, pretože sme sa pridružili do partie Nemcov, Francúzov, domácej komunity a domácich animátorov.
 
ŠTVRTOK:
Ranná modlitba prebehla v ovocnej záhrade. Zároveň to bol deň, ktorý chystala naša provincia. Piatimi zmyslami sme spoznávali Božie dary a dobrodenia a snažili sme sa nájsť aj duchovný rozmer zraku, sluchu, hmatu, čuchu a chuti. Poobede sme týmito zmyslami spoznávali mesto Würzburg a o skúsenostiach sme sa zdieľali večer po sv. omši a večeri, kedy sme spoznali aj regionálnu kultúru prostredníctvom ľudových tanečníkov v krojoch.
 
PIATOK:
Objavovali a obdivovali sme stvoriteľské dielo. Dopomohla nám k tomu aj novicka sr. Nicol Mária (Slovenka) z oberbronnskej kongregácie, ktorá umeleckou pantomímou znázornila stvorenie sveta. Duchovný otec Rado nás viedol pri dopoludňajšom zamyslení spojenom s osobnou aktivitou písania listu.
Poobede sme mali možnosť navštíviť rôzne tvorivé dielne: tanečná, kde nacvičovali vyjadrenie žalmu tancom, výroba oltárnej plachty rôznymi výtvarnými technikami, výroba levanduľových vreciek, trávových tváričiek, vtáčích búdok, ovocných a zeleninových tanierov, pečeného chleba alebo príprava na sobotnú opekačku.
Večer sme putovali cez kopce ku kostolíku v lese. Znamením kríža sme začali už pri stanoch a liturgia slova prebiehala počas putovania. Na konci nášho putovania sa strhol hrozivý vietor a keď posledný pútnik vkročil do kostola, spustil sa lejak sprevádzaný hrozivými bleskami a hromami. Žalm nám zatancovali mladí z tvorivej dielne tancovania a liturgia pokračovala ďalej. Pri svätých omšiach vždy hral náš malý medzinárodný orchester. Po sv. omši sme na kopci našli nádherný výhľad na Würzburg a ani stopu po daždi.
 
SOBOTA:
Po vojenskom budíčku a vojenskej rozcvičke, ktorá predstavovala aj náš postoj vládcu a ničiteľa prírody, sme boli pripravení duchovne si zamakať. V miešaných jazykových skupinách sme sa zamýšľali nad časťou z encykliky „Laudato si´“ a vyvrcholilo to spoločným vďakyvzdávaním.
Popoludňajší čas priniesol voľbu pozrieť si film s ekologickou myšlienkou, navštíviť obchod, ktorý sa snaží eliminovať zbytočné plastové obaly alebo vidieť ľudí, ktorí zbierajú z košov neporušené potraviny a rozdávajú ich chudobným.
Rozlúčkový večer sme strávili pri táboráku plnom zábavy. My z organizačnej zložky sme boli zvieratami z Noemovej archy. Bolo ešte veľa zábavných čísel, o ktoré sa postarali mladí z jednotlivých krajín.
 
NEDEĽA:
Obsahom bola slávnostná sv. omša a priateľské výmeny adries a kontaktov. Zbalili sme si stany, naložili veci do autobusu a vydali sme sa na dlhú cestu domov. Zastávky už poznáte, atmosféru si viete predstaviť a reflexiu vám tu prikladáme.
Mimochodom, zvýšil sa nám jeden pár sandálov, nechýbajú niekomu?
  
„Ubytovanie v stane – som zvyknutá na pohodlnú posteľ v teple domova, ale beriem to aj tak, že som sa toho pohodlia zriekla kvôli Ježišovi a uvedomila som si, že aj posteľ si treba vážiť. Program – úžasný. Mohla som sa stretnúť s Pánom aj cez iných ľudí, zažila som veľa zábavy a spoznala nových priateľov. Títo mladí ľudia sú naplno odovzdaní Pánovi.“
 
„Spoznali sme nových ľudí z rôznych krajín, mali sme možnosť vyskúšať aj iný jazyk ako slovenský. Najviac srandy sme zažili v stanoch... Stravovanie bolo výborné. Program bol úžasne naplánovaný, nezažili sme ani jednu minútu nudy.“
 
„Som veľmi rád, že som spoznal úžasného kňaza Rada, ktorý sa zapájal do našich rozhovorov a bol k nám vždy ústretový. Vlastne, všetci organizátori boli k nám milí a priateľskí.“
 
„Vďaka, že som mohla zažiť atmosféru Božieho kráľovstva.“
 
„Veľmi som bol prekvapená z organizácie – všetko bolo naplánované tip-top. Program bol výborný, človek sa ani chvíľu nenudil. Strava výborná. Nič nám nechýbalo.“
 
„Ubytovanie v stanoch vystihlo práve tému a keďže sme bývali v stanoch, viac sme vnímali prírodu a Božie stvorenie okolo seba.“
 
„Špeciálne sa mi páčili všetky modlitby, ktoré prebiehali v prírode, rovnako aj možnosť pracovať v rôznych skupinách a workshopy.“
 
„Toto stretnutie ma naplnilo ešte viac ako som očakávala. Vytvorili sme veľkú rodinu, ktorá žila spoločným heslom: Lebo je to dobré!“
FOTO
 

EJT 2012/2013 v Nitre

Európske stretnutie mladých 2012/2013 v Nitre

Projekt troch kongregácií pochádzajúcich zo založenia matky Alfonzy Márie
71 mladých, pochádzajúcich z Francúzska, Nemecka, Rakúska, Slovenska a Ukrajiny, v sprievode dvoch kňazov a rehoľných sestier zastúpených všetkými troma kongregáciami, sa od 29. 12. 2012 do 2. 1. 2013 zišlo tento krát v Nitre na Slovensku. Za Slovenskú provinciu sa stretnutia zúčastnili sr. M. Germana a sr. M. Letícia, ako prekladateľky sr. M. Júlia a sr. M. Kinga a ako zdravotníčka sr. M. Hieronyma.
      Medzinárodné stretnutie „na prelome dvoch rokov“ s témou „SIETE“ sa nieslo v atmosfére radosti, modlitby, hier, hudby, uvažovania ... a to všetko s úmyslom duchovného rastu v kresťanskej viere. Všetci spolu – cca 90 ľudí - sme sa vydali na cestu objavovania sietí, ktoré spútavajú, chránia, nesú a udržujú.
       Dňa 30. decembra mladí pri rannej modlitbe zrazu boli „chytení do siete“. Pri piatich zastaveniach sa mohli zamýšľať nad tým, čo v živote znamená „byť chytený“ a nachádzať sa v rôznych putách. Jednotlivé zastavenia boli takéto:
   Puto strachu
   Puto viny a hriechu
   Puto médií a času      
   Puto vzťahov
   Puto bolestných skúseností a sklamaní        
      Mladí nemuseli ísť ku každému zastaveniu, mohli si sami zvoliť tému. Pri každom zastavení boli spútaní ďalším povrazom a pri zastavení vzťahov boli spútaní po dvoch. Citeľná to bola reč, ak ich tlačila šnúra na krku, alebo nemohli sa pohybovať tak, ako chceli. Otázky dostali práve v takejto situácii:
   Ako nájdem východisko z takejto situácie?
   Kde je zachraňujúca diera v sieti?
   Kto ma chytil?
   Aké siete sú mi nastavené?
   Čo ma spútava?
      Až pri sv. omši pri úkone kajúcnosti sme zažili Božie milosrdenstvo „oslobodenia“ z našich pút vetou: „K slobode ťa oslobodil Kristus!“ Naše putá boli uvoľnené a vyšli sme z väzenia, „do ktorého sme vošli samé“, na slobodu.
      Na Silvestra sme rozvíjali tému: „zo siete, ktorá spútava k sieti,  ktorá nás nesie“. Na pantomíme, ktorú pripravili mladí a sestry z Würzburgu, sme mohli jasne vidieť, že práve tou premieňajúcou silou je láska a modlitba. Pri piatich staniciach rôznych foriem modlitby, biblických rozhovorov, cvičení, diskusií o skúsenosti so sviatosťou zmierenia sme mohli vnímateľne zažiť, ako sa siete môžu premeniť. 
     O 22.30 hod. sme sa stretli v kaplnke na slávenie  sv. omše. Ako zlatá niť sa tiahla slávením kreatívna príprava „elixíru života“. Do „nádoby nášho života“ sa najprv vliala voda ako znak nášho krstu. Pri krste sme boli ponorení do „vody znovuzrodenia“. V evanjeliu sme počuli, ako Ježiš na svadbe v Káne premenil vodu na víno. A tak do nádoby „elixíru života“ sa vlialo víno, ako znak radosti života. Namiesto kázne sme si navzájom rozprávali o pekných zážitkoch celého roka. Na znak toho, že v uplynulom roku sme zažili aj mnohé ťažkosti, vložili sme pri prosbách do nádoby krúžky citrónu a tak sme tieto skúsenosti vložili do modlitby.
      Celí sme sa vložili do eucharistického vďakyvzdávania a takto sme očakávali polnoc. Krátko pred 24.00 hod. sme za spevu a jasotu vytvorili v kaplnke kruh a presne o 24.00 hod. nám kňaz udelil požehnanie.
Vo svetle ohňostrojov na dvore sme si s naším „elixírom života“ priali šťastný a požehnaný nový rok 2013 a potom sa slávilo novoročné ráno piesňami, tancom a vystúpeniami typickými pre jednotlivé národnosti.
     Ako dobre, že na Nový rok boli raňajky spojené s obedom. Dalo sa vyspať a v programe sme pokračovali o 14.00 hod. Popoludnie bolo venované natáčaniu Lip dub-u, krátkemu videofilmu o stretnutí mladých, kde hrali všetci. Aby sme vyhli jazykovému chaosu, všetko bolo bez slov, ale s hudobným doprovodom.
      Potom nám dobre padlo, aby sme si znova pripomenuli, ktoré siete v novom roku nás môžu niesť. V pantomíme sme pochopili, že Božie slovo vo Svätom písme je pre nás sieťou, ktorá nesie. V jazykových skupinách sme diskutovali o pripravených úryvkoch zo Sv. písma, ktoré nám priniesli „radostné posolstvo“ do nového roka.
Večer bola ešte sieťová súťaž: „kto rýchlejšie prejde sieťou“, nemecká skupina získala zlatú medailu.
      Zvíťazili ale všetci – mladí, kňazi a sestry, ktorí sa zúčastnili Európskeho stretnutia mládeže 2012/2013 v Nitre, ktoré sa ukončilo sv. omšou s poslaním - ísť a zostať spojení (posilnení vo viere). Ako symbol tohto spojenia sme všetci dostali zhotovený mobilný telefón.   
sr. M. Júlia a sr. M. Germana
 

A teraz dávame priestor samotným mladým a ich očakávaniam a prosbám:

-  očakávam spoznanie nových ľudí, chcem prosiť Pána o vypočutie prosieb tých, čo sme sa tu stretli;
-  chcem prosiť za to, aby sa tu cudzinci cítili dobre;
-  prosím o pokoj a lásku v srdci;
-  chcel by som byť viac s Pánom;
- chcem nájsť a spoznať nových ľudí, s ktorými môžem kráčať do nebeského kráľovstva;
- túžim prežiť tieto dni s Pánom, aby boli plné radosti, šťastia, smiechu, ale i zamyslenia sa nad sebou samým;
-  chcem prosiť za svoje povolanie;
-  chcem zažiť niekoľko dní s pocitom intenzívnej Božej prítomnosti;
-  zabudnúť na to staré a naučiť sa milovať to nové, čo príde.
FOTO
Lipdub: http://www.youtube.com/watch?v=VbNIMJtBt5U

      
No risk, no future

 

 

V rámci spolupráce na zjednotení našich kongregácii sa každý druhý rok konajú európske stretnutie mládeže. Tohto roku sa uskutočnilo stretnutie mladých v našej maďarskej provincii Budapešti v gymnáziu sv. Margity. /obrázok/
Stretnutia sa zúčastnili sr. Kinga, sr. Terézia, sr. Mateja, postulantka Dominika, kandidátky Táňa a Michaela a dievčatá Evka, Alena a Katarína.  Duchovnú službu našej slovenskej skupine sprostredkoval  bývalý spirituál košického seminára ThDr. Ján Mihok.
            Po príchode do Budapešti – gymnázia sv. Margity nás čakalo milé prekvapenie, museli sme prejsť pripraveným mostom, ktorý sa pod nami kolísal a tak sme hneď poznali, že prechádzať mostom života nie je vždy také jednoduché a vyžaduje si to dobrú dávku odvahy.
Zaujímavé menovky, dobrá večera, úvodné slovo organizátorov, chvíľka vážnej hudby, gospelová skupina a záverečná večerná modlitba - to bol program v deň  nášho príchodu.
 

            1.deň: Túžba po živote – môj sen o budúcnosti.

 Začali sme ho sv. omšou po slovensky – tak trocha prozreteľne lebo sme slávili sv. Jána M. Vianney, na živote ktorého o. Ján poukázal na jeho sen o budúcnosti a na to ako vo svojom živote staval mosty lásky, porozumenia a jednoty. Po raňajkách nás čakalo putovanie po šiestich mostoch Budapešti. Trochu namáhavé, nezaobišlo sa to bez otlakov, ale zaujímavé a povzbudzujúce. Na živote našej Matky Zakladateľky a vybraných svätých sme sa mohli zamýšľať o ich túžbach a snoch po živote, prekážkach, ktoré ich postretli a aplikovať to na naše túžby o budúcnosti .
Voľný večer sme využili na zdieľanie, oddych  a kto ešte trochu vládal zahral si futbal. Deň sme zakončili večernou modlitbou v kaplnke.
 

            2. deň: Ako prekonávať strach/ odvaha.

Po rannej sv. omši a modlitbe sa deň niesol v duchu skúsenosti na rôznych mostoch, konfrontáciami so svojimi strachmi a priepasťami, výrobou svojho vlastného profilu, ponukou ako zaobchádzať s vlastnými strachmi a spočinutím v Ježišovej ruke, kde nachádzame svoju istotu. Večer sme boli mladým k dispozícii – ako služba ucha.
 

            3.deň: Ježiš ako most...

V  katechéze nad svojim vlastným mostom, ktorý ma vedie bližšie k sebe, k ľuďom, k Bohu, sme sa zamýšľali nad tým, na, čo sa ľudia v súčasnosti spoliehajú pri riešení svojich problémov, do čoho vkladajú nádej? Potom sme mali tvorivé worshopy, kde sme vyjadrili, čím je pre môj život Božie slovo.
Poobedňajšia vyhliadková plavba loďou po Dunaji  nám ukázala  skvosty a pamiatky  Budapešti. Večer sa každý národ prezentoval krátkym programom, čo nám pomohlo nahliadnuť do kultúry národov z ktorých sme pochádzali.
 

            4.deň: Rozposlanie budovať mosty života....

 Záverečná sv. omša bola akoby vyvrcholením celého nášho stretnutia. Otočený tvárou k sebe, tvoriaci jeden most, sme vytvorili priestor cez, ktorý ako prvý vchádzal kňaz k slúženiu sv. omše a potom my všetci za ním. Obetný sprievod zastupoval každú krajinu a každý niesol nejaký symbol, ktorý si mladí pripravili pri tvorivých worshopoch:
·         Maďarsko nieslo symbol pre budúcnosť
·         Slovensko symbol pre Európu
·         Nemecko symbol pre prekonané strachy
·         Rakúsko symbol pre bratstvo a sesterstvo
·         Francúzsko symbol pre cestu – chlieb a víno.
 Pri znaku pokoja, kňaz symbolicky načrel z prameňa živej vody a mladí si tým istým spôsobom vlievali do dlaní  vodu z prameňa.
 
Za všetkých nás zúčastnených ďakujem naším predstaveným, generálnemu a provinciálnemu vedeniu, každej sestričke a všetkým, ktoré toto stretnutie podporili či už morálne, povzbudením, obetou alebo modlitbou. Nech Duch Matky Zakladateľky, ktorý bol Duchom Ježiša Krista žije v našich srdciach a v srdciach mladých ľudí s ktorými sa stretávame.
sr. Terézia
 

A ako vnímali toto stretnutie dievčatá?

 

Evka píše:

NO RISK NO FUTURE,
výstižné heslo pre toto naše stretnutie.....
kde je riskovanie tam je strach a kde je strach tam je potreba nájdenia možnosti na jeho prekonanie. Cez tieto dni sme mali možnosť nájsť účinný prostriedok na prekonanie strachu a to prostredníctvom mostu, ktorým by mal byť pre nás sám Ježiš. Čo sa týka strachu a riskovania, najživšie sme to mali asi možnosť prežiť uprostred týždňa, kedy pre nás organizátori stretnutia pripravili "športový deň", počas ktorého sme absolvovali 5 akčných a adrenalínových disciplín. Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že tento deň bol určený na oddýchnutie a vybláznenie sa ale po niekoľkodňovom  odstupe zistíme, že aj táto aktivita bola časťou jednej veľkej skladačky, ktorá bola pre nás pripravená.
Na začiatku nás čakal most zložený z ľudských rúk, kedy sme mali vytvoriť most, po ktorom niektorí odvážlivci mali prejsť. Vyžadovalo si to odvahu na oboch stranách. Jednak musel odvážlivec úplne vložiť dôveru do rúk ostatných a veriť, že ho nepustia, ale aj tí, ktorí tvorili most museli poriadne napnúť svaly, aby vytvorili pevné piliere, ktoré sa nezlomia pod žiadnou váhou. Podobne aj v reálnom živote sme niekedy nútení zveriť svoj osud do rúk iných a veriť, že nám nedovolia padnúť. Potom nasledovala hodina lietania na lane. Pre niekoho maličkosť, pre niekoho prekážka, veď čo ak naše ruky nevydržia a padneme. Zranenie, nezranenie, ale čo tá hanba pred všetkými. Podobne aj my, keď stojíme pred nejakou prekážkou, pochybnosti a obava z reakcie okolia a náš ho neúspechu nám nedovoľujú sa plne realizovať. Nasledovala prechádzka po kladine ale so zavretými očami, takže tu sme si naozaj mohli povedať: no risk...Ale to najlepšie nás ešte len čakalo. Po týchto úlohách, kedy sme sa spoliehali výlučne na svoje sily, prišla na rad prechádzka vo dvojici nad zemou. Teraz náš úspech záležal od toho druhého. Ak chcem uspieť, musím pomôcť aj môjmu partnerovi. Ak chcem byť úspešný a získať večný život, individualizmom ďaleko nezájdem. Nakoniec lanový most, ktorý bol asi najnáročnejší. A stratégia na jeho zvládnutie? Pozerať sa stále vpred - vpred na náš cieľ, ktorým je nebo.
Cez tieto dni sme boli hlavnými hrdinami veľkého dobrodružstva, našli sme si nových kamarátov, upevnili staré priateľstvá ale hlavne objavili most, ktorý vydrží každý nápor, pomôže nám zdolať všetky prekážky - most menom Ježiš.
Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí nám umožnili zúčastniť sa tohto dobrodružstva a hlavne za to, že sme práve my dostali tú česť reprezentovať naše malé Slovensko a Kongregáciu sestier Božského Vykupiteľa na Európskom stretnutí mladých 2009.
Evka
 

Alenka píše:

Úžasný týždeň v Budapešti sme prežili s priateľmi zo Slovenska, našimi sestričkami, a našim o. Jánom - ,,Aťom“, ale aj s veľmi fajnovými ľuďmi z iných národnosti a hlavne s Bohom a v Bohu.
   Pešia túra po tak veľkom meste bola veľmi zaujímavá. Museli sme prekonať teplo, zaťať zuby a plniť tak nádherne úlohy, ktoré nás čakali v okolí krásnych mostov. Tieto úlohy podchytili naše srdcia a prinútili nás zamyslieť sa, rozmýšľať nad danými otázkami (napr. čo by mohlo dať zmysle môjmu životu? Čo je mojou budúcnosťou? Čo si prajem od druhých? Nakresli svoj sen. ...)
   A taktiež na nás čakali veľmi náročne úlohy v podobe mostov. Boli ťažké ale krásne a zaujímavé. Ak sme ich chceli zdolať, prejsť, risknúť ich, neraz sme si kládli otázky: Mám na to odvahu? Zvládnem to? Neublížim si? Strach mal veľké oči. Ale tu v srdci znejú Pánove slova z evanjelia: čo sa bojíte? Ešte nemáte vieru? Vtedy všetok strach zmizol a my sme začali pevne dôverovať Bohu, cítili sme ho...vedeli, že je s nami, a nikdy nás nenechá samých.
   Napriek tomu všetkému nikdy nechýbal čas na modlitbu. Modlitba. Tak silné slovo. Čo
dokázala táto jednoduchá modlitba. Dokázala nás  napriek  všetkému, i napriek inej reči zjednotiť, upriamiť zrak na Ježiša, na pravú lásku s ktorou všetko zvládneme, prekonáme svoje strachy, trápenia, obavy, neistotu, nebezpečenstvá, problémy...lebo jedine v Bohu máme budúcnosť.
Alenka
 

Dominika píše:

Veľmi sa mi páčila téma stretnutia v akej to prebiehalo. Uvedomovala som si aké sú dôležité vzťahy medzi ľuďmi, a že ich stále treba  budovať a stavať, aby sme tým druhým boli blízko keď potrebujú našu pomoc. Je to pekne povolanie. A tiež bolo zaujímavé, že sme mohli vidieť budapeštianske mosty. Mesto má krásnu symboliku. A slová, ktoré tam boli povedané, sme si nielen mohli vypočuť, ale aj prakticky vyskúšať. A čo ešte obdivujem že sme sa dokázali v toľkých jazykoch všetci naraz modliť. Pripomínalo mi to Turíce.     Ďakujem, že som mohla niečo také zažiť a byť v takom úžasnom spoločenstve.  
postulantka Dominika
   

 Katka píše: 

Chcela by  som poďakovať Nebeskému Otcovi a samozrejme sestričkám, organizátorom, duchovnému otcovi Jánovi za možnosť stretnutia sa s tak úžasnými ľuďmi. Super program, geniálna atmosféra, krásne mesto  a ľudia úplne otvorení a veľmi ochotní sa dorozumieť hoci aj rukami  či nohami. Veľa zážitkov   na   ktorých sme sa veľmi  nasmiali pár trapasov, ale čo veď sme len ľudia. Prežila som nezabudnuteľné chvíle ktoré navždy ostanú v mojich spomienkach. A odniesla som si silné rozhodnutie vo svojom živote stavať mosty lásky, jednoty a porozumenia, aj keď to niekedy bude náročné, ale určite sa to vyplatí. A ďakujem mojim kolegynkám, že to tam so mnou vydržali. Dúfam že sa stretneme aj o 2 roky.
 Katka
 

Hviezda svieť

 

V dome Matky Alfonzy Márie v dňoch od 24. – 27.7 2009 sa zvýšil počet obyvateľov a hustota na 1 m2, boli sme natlačené, ale bolo nám veselo a  teplo pri srdci.
Naše sestričky nás prijali pod svoju strechu, do svojich modlitieb zahrnuli 37 konkrétnych dievčat s animátorkami Táňou, Miškou a Alenkou a sestričkami Filipou, Gerardou, Ladislavou, Ľudovitou, Gertrúdou, Rudolfou , Teréziou a Štefanou, ktorá pomáhala kŕmiť hladné žalúdky. Zrazu vríčanské ticho vystriedalo rušné hučanie, krik a pobehovanie. Ale všetky sme omladli, konštatovala jedna spolusestra z Vrícka.
Stretnutie začalo zaujímavou zoznamovačkou pri ktorej sme sa mohli spoznávať podľa otázok, ktoré kládla sr. Gerarda. Zistili sme, že máme veľa spoločného.
Celovečerný film ,,Ester“si s nami pozreli aj sestričky z Vrícka, teda na úvod sme boli v kine – veď vríčanská jedáleň je dosť veľká.
 

Táňa z Topoľčian píše:

Témou bolo ,,Hviezda svieť“ a celým stretnutím nás sprevádzala starozákonná bojovníčka Ester. Stretnutia sa zúčastnilo 37 dievčat z rôznych kútov Slovenska.
 Počas tohto skvelého víkendu sme sa mohli podrobnejšie oboznámiť s knihou Ester, s výraznými osobnosťami tejto knihy, ale taktiež načerpať mnoho aj z Nového zákona.
Vyvrcholením stretnutia bola oslava sviatku Purim. Začala sa prípitkom z hrnčekov ktoré sme si samé vyzdobili. Ďalej pokračovala ďakovnými modlitbami a súťažami. Dievčatá boli veľmi šikovné a o chvíľu mali za úspešné zdolanie súťaží plné vrecká žetónov, ktoré potom menili za skvelé ceny v bazáre. Tento víkend bol pre nás veľkým požehnaním, načerpaním mnohých poznatkov a spoznávaním nových priateľov.
Chceme týmto ešte raz poďakovať všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zapojili do prípravy tohto skvelého stretnutia. Pán Boh zaplať J.      
 
A ako hodnotili stretnutie dievčatá?
1.      Čo ťa najviac na stretnutí oslovilo?
§ Oslava sviatku Purim, film, adorácia, dobrá strava, hry, spoločenstvo, tvorivá práca-šálky, súťaže, zapájanie sa do liturgie, duchovný otec Ľudovít, jeho kázne a zmysel pre humor, sestričky a ich radosť na tvárach.
2.      Ktorá z foriem modlitieb ťa obohatila...?
§ Ranná modlitba, adorácia, modlitba vlastnými slovami, modlitba pred jedlom, krížová cesta a ruženec.
3.      Ako hodnotíš skupinovú prácu?
§ Páčilo sa mi, že sme boli v skupinách, pomiešané, lebo sme mohli spoznať viaceré dievčatá, bolo to zaujímavé, mohli sme sa realizovať, lepšie vzájomne spoznať.
4.      Splnilo stretnutie tvoje očakávanie?
§ Nadmieru spokojné, lepšie ako som si predstavovala.
5.      Čo ti na stretnutí nevyhovovalo?
/to písala východniarka/ studená voda, ale aj tak dobre, že bola aspoň studená, fotoaparát, ranné vstávanie.
6.      Čo chceš odkázať animátorom?
Dostávajú veľkú pochvalu, nech prídu aj na budúci rok, nech ostanú také aké sú, boli chápavé a milé, bolo tu super, teším sa na budúci rok, nech šíria radosť a Božie slovo ďalej medzi ľudí.

Ďalšie články v sekcii:

POVOLANIE
KŇAZSTVO
MANŽELSTVO
ZASVATENÝ ŽIVOT
HOT LINE
DUCHOVNÉ OBNOVY A AKCIE
CELOSLOVENSKÉ AKCIE
PASTORAČNÝ TÍM SDR
SK PASTORAČNÝ TÍM

MYŠLIENKA DŇA


Buďte vždy veselé, spokojné, v každom prípade premáhajte smútok ako následok diablovho zla.

MODLITBY NA ÚMYSEL


Keď sa modlíš za druhých, budeš naplnený láskou - teda Duchom Svätým. Vtedy, keď Duch Svätý môže cez teba prúdiť, napĺňa aj teba!
Pridať umýsel >>

NAJNOVŠIE INFORMÁCIE


Spiritualita
(2020-10-01 14:29:38)
KALENDÁR
(2020-09-30 13:34:54)
Apoštolát
(2020-09-30 13:28:55)
BLAHOREČENIE MAM
(2020-09-30 13:21:49)
Duchovná rodina
(2020-09-30 13:19:04)
© 2008 KONGREGÁCIA SESTIER BOŽSKÉHO VYKUPITEĽA | Created by Darius.sk All rights reserved.